מחפשים סדנת כתיבה משפטית?

אז הנה, כאן יש חמש.

הסדנאות מיועדות למשרדי עורכי דין ולגופים משפטיים (בהמשך העמוד – רשימת משרדים וגופים שבהם העברתי סדנאות; בסוף העמוד – תגובות והמלצות מהמשתתפים).

בכל הסדנאות המשתתפים לומדים חומר רב – אולם חלק מהסדנאות דורשות ריכוז והעמקה בחומר, ואילו חלקן קלילות וכיפיות יותר ויכולות להתאים גם כפעילות גיבוש משרדית. נכון להיום, הסדנאות אינן פתוחות לקהל הרחב. אם אתם עורכי דין שעובדים במשרד או בגוף משפטי ומעוניינים להשתתף בסדנה, תוכלו לשלוח את הלינק הנוכחי או את דף המידע הזה למנהל.ת המשרד שלכם (או למי שממונה אצלכם על ההדרכה) ולהציע להם ליצור עימי קשר.

להלן פירוט תכני הסדנאות:

1. ארגון הטקסט המשפטי. בסדנה תלמדו כיצד לארגן מסמך משפטי טיעוני. הסדנה מתמקדת בניסוח מכתבים כמקרה בוחן, אולם עוסקת בעקרונות ארגון הרלוונטיים לכל מסמך משפטי טיעוני: מבנה המסמך, נראות, זיהוי העובדות הרלוונטיות, פיתוח הנימוקים, ניסוח מושכל של הפסקאות ושימוש במילות קישור ובמקדמי ארגון. הסדנה כוללת תרגול רב במהלכה, ובסופה נערך תרגיל מסכם של ניסוח מכתב.

משך הסדנה: שעתיים (ליצירת קשר)

2. שגיאות לשון נפוצות בכתיבה המשפטית. בסדנה תלמדו להימנע מסדרה של שגיאות לשון השכיחות בכתיבה המשפטית. מדובר בסדנה ותיקה המועברת בקביעות במשרד המשפטים ובהשתלמות השופטים השנתית. הסדנה מהנה ומתנהלת בדרך של פתירת חידון ודיון בתשובות – ועל כן מתאימה גם כפעילות כיף/גיבוש משרדית. (רוצים דוגמאות לשגיאות לשון נפוצות? לצפייה בפינת העברית המשפטית שהגשתי בתוכנית הטלוויזיה "פרקליטים עד הבית" לחצו כאן).

משך הסדנה: שעה וחצי (ליצירת קשר)

3. ניסוח משפטי בהיר. הכתיבה המשפטית הסטנדרטית מתאפיינת בניסוחים מסורבלים, בריבוי קלישאות, באוצר מילים ארכאי ועוד. בסדנה תלמדו כיצד לנסח מסמכים משפטיים בצורה ברורה ובהירה בהתאם לעקרונות תנועת השפה הפשוטה העולמית. (לחצו כאן לדוגמה וכאן לדוגמה נוספת)

משך הסדנה: מינימום שעה וחצי – ניתן להאריך לשעתיים (ליצירת קשר)

4. מרטוריקה לפרקטיקה. רטוריקה היא אמנות השכנוע באמצעות השפה. הסדנה מקנה למשתתפים אמצעי שכנוע מועילים שניתן להשתמש בהם כדי לעצב את דמות הלקוח, לעורר רגש, למקד את תשומת לבו של הקורא במסרים החשובים ביותר ולשכנע בצדקת הטיעונים המשפטיים. (לחצו כאן לדוגמה וכאן לדוגמה נוספת)

משך הסדנה: מינימום שעה וחצי – ניתן להאריך לשעתיים (ליצירת קשר)

5. תובע אחד נכנס לבר (storytelling משפטי). האירוע המשפטי הוא סיפור – וכל סיפור ניתן לספר במגוון דרכים. בסדנה תלמדו כיצד להציג את עובדות האירוע שבמוקד הטקסט באופן שישרת את הטיעונים המשפטיים בצורה המיטבית.

משך הסדנה: מינימום שעה וחצי – ניתן להאריך לשעתיים (ליצירת קשר)

*

בין הגופים והמשרדים שבהם העברתי סדנאות: (רשימה חלקית ביותר)

משרד עו"ד גורניצקי ושות', משרד עו"ד פישר בכר ושות', משרד הררי טויסטר ושות', משרד ש. פרידמן ושות' (סניף חיפה), משרד עו"ד ונוטריונים גינדי-כספי, משרד עו"ד ונוטריון גריסרו את מסורילשכת עורכי הדין, בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז דרום, המכון להשתלמות של לשכת עורכי הדין, לאומי קארד (מח' פניות הציבור), משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד המשפטים, משרד האוצר, רשות נירות ערך, עמותת טבקה – צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, מרכז גישור עירוני רחובות, לשכת שמאי מקרקעין, אונ' תל אביב, אונ' בר אילן, אונ' חיפה, המרכז הבינתחומי, כתב העת "מאזני משפט" – המכללה האקדמית נתניה, כתב העת "משפטים" – האונ' העברית, מכון עוזמ"ת להשתלמות עוזרי שופטים, המכון להשתלמות שופטים – השתלמות השופטים השנתית (מדי שנה החל מ-2011).

מצגת זאת דורשת JavaScript.


ליצירת קשר:

15 מחשבות על “מחפשים סדנת כתיבה משפטית?

 1. אני חושבת שצריך להפוך את הסדנא לקורס מקיף וחובה! לא פחות חשוב, אם לא יותר חשוב מקורס "פילוסופיה של המשפט" למי מי שמתכוון להיות עו"ד. יישר כוח!

  Liked by 1 person

 2. היה לנו העונג לארח את עו"ד דנה פאר במסגרת יום עיון שנערך עבור חברי מערכת כתב העת.
  במהלך הסדנה שהעבירה דנה למדנו לאתר שגיאות לשון נפוצות בקרב עורכי דין ומשפטנים; כיצד להימנע מהן – מתי שאפשר, ולהתמודד עמן – כאשר אין ברירה…
  דנה העבירה את הסדנה בצורה חווייתית, מרתקת, מהנה ומקצועית. כעבור שעה וחצי (שחלפה ביעף…) יצאנו כשידינו עמוסות בשלל תובנות ועצות מעשיות – שוודאי יתרמו רבות; הן לעבודת העריכה של כתב העת, והן כ"צידה לדרך" עבור הסטודנטים בהווה – עורכי הדין לעתיד.

  Liked by 1 person

 3. שמחתי להשתתף בסדנת "כתיבה משפטית בהירה". לעניות דעתי, הגם שמדובר בסדנה קצרה, מדובר בהכשרת חובה עבור כל העוסקים בכתיבה ועבור עורכי דין בפרט. הופתעתי ללמוד על טעויות שכיחות "המככבות" בכתבי טענות, טעויות מהן אני נמנעת מאז הסדנה. הפקתי תועלת רבה מהטיפים לגיוון הכתיבה המשפטית ולהגברת תשומת הלב של הקורא. הסדנה הועברה באופן חינני, קולח ושוטף. יישר כוח!

  Liked by 1 person

 4. היה לי העונג להשתתף באחת מסדנאות ה"כתיבה משפטית" בהנחייתה של עוה"ד דנה פאר בתל אביב. נסעתי מהצפון הרחוק עד לתל אביב בעקבות כתבות שקראתי מפרי עטה של עוה"ד פאר.
  לצד מקצועיותה הרבה, שמחתי לגלות אישה נעימה אשר השרתה אווירה טובה. הדבר ייעל את תהליך הלימוד והלמידה בקבוצה של אנשים שאין ביניהם הכרות מוקדמת… מחכה להשתתף בעוד סדנאות.

  Liked by 1 person

 5. ביום שישי בבוקר לפני מס' חודשים הגעתי לסדנת כתיבה משפטית בהנחייתה של דנה פאר.
  כמישהי שעוסקת בכתיבה באופן יומיומי, חשבתי לתומי שדנה לא תחדש לי דבר. אז חשבתי…
  הסדנה העירה את תשומת ליבי לטעויות רבות (ומביכות) שאני טועה בהן בכתיבתי, בשימוש לא נכון במילים ובפיסוק.
  חשוב מכך, הסדנה הציעה לי טכניקות לשפר את מרכיבי הכתיבה שלי, כך שיהיו לא רק נכונים, אלא יצרו עניין לקורא.
  סדנה חשובה וחיונית, לכל מי שאיכות הכתיבה חשובה לו.

  Liked by 1 person

 6. דנה העבירה במשרדנו את סדנת "ניסוח משפטי בהיר". בסדנה למדנו גם לזהות את בעיות הניסוח המרכזיות בכתיבה המשפטית וגם איך להימנע מהן. הסדנה הייתה מאוד מלמדת, פרקטית לעבודה השוטפת, ולא פחות חשוב – גם מהנה, ואני ממליץ עליה בחום לכל משרד עורכי דין!

  Liked by 1 person

 7. דנה היקרה,
  תודה רבה על סדנא מפכחת ומאירת עיניים.
  פתאום התחלתי להסתכל על כתבי בי דין בעין אחרת, בוחנת. למעשה, הבנתי שהפשטות מנצחת את המורכבות בדרך אל ליבו של הקורא.

  Liked by 1 person

 8. דנה מדהימה
  פניתי לסדנה על מנת לשפר את יכולת הכתיבה וכן יכולת לנסח בשפה רהוטה יותר. אין ספק שסדנה שמה זרקור דווקא במקומות שפחות נוגעים בהם במהלך לימודי משפטים
  ומעל הכל, דנה העבירה את הסדנה בהרבה סבלנות והרבה חן

  Liked by 1 person

 9. מאת חברי מערכת כתב העת "משפטים", הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. בתאריך :‏

  במסגרת סמינר ההכשרה לחברי המערכת החדשים בכתב העת הזדמן לנו לחוות את סדנת "שגיאות לשון נפוצות בכתיבה המשפטית". בדרכה החווייתית חשפה בפנינו דנה שלל שגיאות שהורגלנו למצוא בספרות המשפטית, לעתים גם בכתיבתם של משפטנים מהמעלה הראשונה. הסדנה הייתה מעשירה וייחודית, והעידו חברי המערכת שאף מהנה ומגבשת.
  תודה דנה!

  Liked by 1 person

 10. סדנה מרתקת, מעשירה, שמעניקה הרבה כלים קלים ליישום לכתיבה בהירה ופשוטה, במובן הכי טוב של המילה. דנה מעבירה את הסדנה בצורה מעניינת וקולחת, עם הרבה חן והמון ידע. הסדנה מומלצת בחום לכל מי שמעוניין לשפר את כתיבתו ולכל מי שעוסק בכתיבה כחלק מעיסוקו.

  Liked by 1 person

 11. כבר אמרנו ש"אלוקים נמצא הפרטים הקטנים" וכתיבה איכותית ומקצועית נבחנת על בסיס אותם פרטים ודקויות בניסוח המסמך.
  בדיוק בשביל זה יש את דנה ואת הסדנה.
  מאז הסדנה יש בעיקר מודעות – אני מודעת לאורך המשפט; אני מודעת לדיוק ופשטות בניסוח; אני מודעת לדקדוק ואני בעיקר מודעת לכך שכל מסמך הוא כרטיס ביקור.
  דנה תודה

  Liked by 1 person

 12. דנה העבירה אצלנו במשרד את סדנת שגיאות הלשון הנפוצות בכתיבה משפטית והיה נהדר! גם מענין, גם מחדש וגם חשוב. הזמן טס ורצינו שדנה תישאר עוד. מומלץ בחום לכל משפטן – לשון בהירה ונכונה משפרת את יכולת החשיבה ואת הסיכוי שיבינו את המחשבות שלנו.

  Liked by 1 person

 13. פינגבק: הקשבתם פעם למוזיקה שבכתיבה המשפטית שלכם? | משפט פשוט

 14. פינגבק: על גוזלים נגזלים וריצוי מאסרים: 5 ביטויים שעורכי דין משבשים | משפט פשוט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s